Skočit na obsah

- - - - -

jaká je to pravděpodobnost?

• Please log in to reply
34 odpovědí na toto téma

#1 BETon success

BETon success

Pokročilý Uživatel

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 96 Příspěvků:
32
  • Locationlago di garda

Odesláno 12 listopad 2015 - 18:55

něco pro matematické labužníky: jaká je pravděpodobnost, že mi 5xza sebou nevyjde situace s pravděpodobnosti 60%?   V realu: jaká je pravděpodobnost že 5x za sebou nechytnu kurz 1,66....AHA?
život je těžký, ale ne pro mě.

#2 Khamill

Khamill

... tick tack, tick tack ...

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 600 Příspěvků:
183
  • LocationSeverny pol

Odesláno 12 listopad 2015 - 21:00

Zo statistickeho pohladu existuje vzorec na vypocet pravdepodobnosti, ktory jasne hovori o moznosti potencionalej straty v rade pri istej uspesnosti (uspesnost/pocet strat v rade; 90%/5 strat; 80%/7 strat; 70%/9 strat; 60%/12 strat; 50%/16 strat). 

#3 Khamill

Khamill

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 600 Příspěvků:
183
  • LocationSeverny pol

Odesláno 12 listopad 2015 - 21:37

Dalej este musis uvazovat ci pokusy sa navzajom ovplivnuju alebo za kazdym pokusom ides ako keby odznova a predchadzajuce vysledky nemaju vpliv na buduce vysledky. V takomto pripade musis ratat s este horsimi hodnotami :). Mozes otestovat na rulete :)

Příspěvek upravil Khamill: 12 listopad 2015 - 21:39

#4 BETon success

BETon success

Pokročilý Uživatel

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 96 Příspěvků:
32
  • Locationlago di garda

Odesláno 12 listopad 2015 - 23:35

hmmmm...na ruletě jsem začinal, tam bych se nerad vracel. matematicky by to melo jit spočitat..teoreticky, s odchylkou oproti realitě.
kolik by mohla dělat matematicky odchylka oproti realitě? AHA 2.

#5 mannelig1

mannelig1

Pokročilý Uživatel

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 50 Příspěvků:
17

Odesláno 13 listopad 2015 - 21:54

tak velká, že se Ti to v reálu bude stávat furt :D

#6 mannelig1

mannelig1

Pokročilý Uživatel

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 50 Příspěvků:
17

Odesláno 13 listopad 2015 - 21:56

Ale, jak pravil Richard Feynman, pravděpodobnost platí do budoucnosti, ne do minulosti. Do minulosti nikdy nevíš, jak vyjímečná byla situace, se kteou ses setkal.

#7 Khamill

Khamill

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 600 Příspěvků:
183
  • LocationSeverny pol

Odesláno 14 listopad 2015 - 09:38

Zobrazit příspěvekmannelig1 na 13 listopad 2015 - 21:56 řeklo:

Ale, jak pravil Richard Feynman, pravděpodobnost platí do budoucnosti, ne do minulosti. Do minulosti nikdy nevíš, jak vyjímečná byla situace, se kteou ses setkal.

Neznalost vynimocnosti situacie minulosti je najvatsi kamen urazu pravdepodobnosti :). O to vacsi ak chceme zhodnotit ze nieco sa vymkne s pod vypoctov pri tak malom cisle ako je cislo 5 :)

#8 Bison

Bison

Začínající

• Uživatel
  • PipPip
  • 16 Příspěvků:
4

Odesláno 15 listopad 2015 - 21:52

Zobrazit příspěvekBETon success na 12 listopad 2015 - 18:55 řeklo:

něco pro matematické labužníky: jaká je pravděpodobnost, že mi 5xza sebou nevyjde situace s pravděpodobnosti 60%?   V realu: jaká je pravděpodobnost že 5x za sebou nechytnu kurz 1,66....AHA?

Třeba jednou nebo i 100x za sebou je v tomto případě pravděpodobnost čistě matematicky pořád stejná.
60 ku 40 že vyjde.

#9 BETon success

BETon success

Pokročilý Uživatel

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 96 Příspěvků:
32
  • Locationlago di garda

Odesláno 17 listopad 2015 - 21:14

mě zajimá čistě matematicky vysledek zadaní. to že kurz 1,6 nemusi vyjt 10x za sebou vím už dávno.  Jiná otazka, snad lehčí:co si myslite o fibonnaciho posloupnosti?

#10 Bison

Bison

Začínající

• Uživatel
  • PipPip
  • 16 Příspěvků:
4

Odesláno 17 listopad 2015 - 21:58

Zobrazit příspěvekBETon success na 17 listopad 2015 - 21:14 řeklo:

mě zajimá čistě matematicky vysledek zadaní. to že kurz 1,6 nemusi vyjt 10x za sebou vím už dávno.  Jiná otazka, snad lehčí:co si myslite o fibonnaciho posloupnosti?
Ale já Vám odpověděl čistě matematicky na Vámi zadanou pravděpodobnost v konkrétně dané situaci.
Předpokládám, že Vám jde o to jaká je pravděpodobnost, že výsledky x zápasů s kursem 1,6 vyjdou x krát po sobě.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o závislé jevy, ale jedná se o nezávislé jevy je pravděpodobnost výsledku stále stejná, tedy v tomto konkrétním případě 60:40.
Jako příklad Vám uvedu házení kostkou. Jaká je pravděpodobnost, že padne 6 dvakrát za sebou ?
Pravděpodobnost je 1:6.

Příspěvek upravil Bison: 17 listopad 2015 - 22:05

#11 pivo

pivo

Pokročilý Uživatel

• VIP člen
  • PipPipPip
  • 1 358 Příspěvků:
391

Odesláno 17 listopad 2015 - 22:21

Nie 1/6 ale 1/36, pretoze musi padnut sestka 2x.
Prvy hod: padne 6 je P=1/6
Druhy hod: padne 6 je P=1/6
Ak ma padnut 2x, tak prvy hod A ZAROVEN druhy hod, teda 1/6x1/6=1/36

Beton: 0,4^5
Prišiel som, videl som... no do riti

#12 pivo

pivo

Pokročilý Uživatel

• VIP člen
  • PipPipPip
  • 1 358 Příspěvků:
391

Odesláno 17 listopad 2015 - 22:32

Zobrazit příspěvekpivo na 17 listopad 2015 - 22:21 řeklo:

Nie 1/6 ale 1/36, pretoze musi padnut sestka 2x.
Prvy hod: padne 6 je P=1/6
Druhy hod: padne 6 je P=1/6
Ak ma padnut 2x, tak prvy hod A ZAROVEN druhy hod, teda 1/6x1/6=1/36

Dokaz:

Přiložený soubor  Snímka.PNG   6,82K   13 Počet stažení

Dvojic je teda spolu 36 (pocet moznych), ale priaznivy vysledok je len jeden, teda P je 1/36 (pocet priaznivych/pocet moznych)

Příspěvek upravil pivo: 17 listopad 2015 - 22:37

#13 Bison

Bison

Začínající

• Uživatel
  • PipPip
  • 16 Příspěvků:
4

Odesláno 17 listopad 2015 - 22:43

Zobrazit příspěvekpivo na 17 listopad 2015 - 22:32 řeklo:

Dokaz:

Příloha Snímka.PNG

Dvojic je teda spolu 36, ale priaznivy vysledok je len jeden, teda P je 1/36

Dobry večer, to je bohužel klasická chyba:
Je potřeba rozličit jde-li o jevy závislé či nezávislé. Pokusím se vysvětlit rozdíl:
1) nezávislé jevy - házím kostkou 2x po sobě. Při prvním hodu je varianta 1/6, že mi padne 6. Hodím a ona padne.
Házím tedy podruhé a znovu mám šanci, že mi padne 1/6. Pravděpodobnost je tedy stejná.
2) závislé jevy - mám v ruce 2 kostky a házím jednou. V tomto případě od jednoho hodu rukou jsou závislé 2 jevy každý s pravděpodobností 1/6 a v tomto případě platí, že pravděpodobnost, že nastanou oba jevy je 1/36.
Vzhledem k tomu, že otázka zněla na výsledek sportovních zápasů, kdy výsledek jednoho není přímo závislý od výsledku druhého je zde pravděpodobnost nezávislých jevů a ta je stále stejná.

Musím tedy rozlišovat:
jevy nezávislé, kdy výsledkem je součet 1/6 + 1/6 = 2/12 =1/6
a nebo
jevy nezávislé, kdy výsledkem je součin 1/6 * 1/6 = 1/36.

Příspěvek upravil Bison: 17 listopad 2015 - 22:50

#14 pivo

pivo

Pokročilý Uživatel

• VIP člen
  • PipPipPip
  • 1 358 Příspěvků:
391

Odesláno 17 listopad 2015 - 22:56

S tym suhlasim. Otazka znela na seriu, teda bod 2.

#15 Bison

Bison

Začínající

• Uživatel
  • PipPip
  • 16 Příspěvků:
4

Odesláno 17 listopad 2015 - 23:09

Zobrazit příspěvekpivo na 17 listopad 2015 - 22:56 řeklo:

S tym suhlasim. Otazka znela na seriu, teda bod 2.

1) Otázka zněla na čistě matematickou pravděpodobnost-
2) Právě při sázení se v absolutní většině jedná o jevy nezávislé tedy bod 1.
Nerozumím tomu slovu série, přece jakýkoliv výsledek zápasu x není závislý od výsledku zápasu y.

#16 BETon success

BETon success

Pokročilý Uživatel

• Uživatel
  • PipPipPip
  • 96 Příspěvků:
32
  • Locationlago di garda

Odesláno 17 listopad 2015 - 23:29

prominte Bisone ale nevěřím že když mi z 5ti pokusu 5x nevyjde 60% pravděpodobonost že je pravdepodobnost pořad 60-40, na to nemusim mit ani zakladní školu k pochopení..ikdyž přiznam mylit se můžu. Samozřejmě otazka muže byt jestli 60% pravdepodobnost byla opravdu 60%pravděpodobnost...   S těma dvěma šestkama se mi to taky nezda, co když mi první šestka vyjde až v 10pokusu. DLOUHODOBA pravděpodobnost že hodim jednou kostkou 2x za sebou 6 nemuže byt 6-1.

jinak jsem fakt uplně mimo realitu

#17 pivo

pivo

Pokročilý Uživatel

• VIP člen
  • PipPipPip
  • 1 358 Příspěvků:
391

Odesláno 17 listopad 2015 - 23:32

Nezavisle javy sa "zozavislia", ak ide o seriu vysledkov.

Ak sa pytam na P dalsieho vysledku, ide o nezavisle javy. Ak sa pytam na seriu vysledkov, tak nezavisle javy sa stavaju zavislymi. Ak sa spytam takto: ak mi v prvom hode padla 6, aka je P, ze znova padne 6, tak vysledok je 1/6. Ak sa pytam, aka je P, ze mi v prvom hode padne 6 a ZAROVEN v druhom padne 6, tak moznych vysledkov je 36. Zmenou otazky (pytam sa na pravdepodobnost SERIE vysledkov, nie na P (dalsieho) vysledku) sa meni charakter z nezavislych na zavisle. Tzn. v 1. hode mi MUSI padnut 6 a zaroven v 2. hode mi MUSI padnut 6. Alebo inak: co z toho, ak mi v 2. hode padne 6, ak mi v 1. nepadne 6?

V takom pripade moj uspech zavisi od oboch uspesnych hodov. Ide o pravdepodobnost serie vysledkov (teda nezavisle sa stavaju zavislymi).

Ano, beriem priopmienku o nezavislosti javov a castej chybe (ak minule remizovali, teraz nezremizuju a podobne omyly) - pokial nezavisle javy nie su "zozavislene". Teda pokial sa nepytam na P serie vysledkov.

Příspěvek upravil pivo: 17 listopad 2015 - 23:37

#18 Bison

Bison

Začínající

• Uživatel
  • PipPip
  • 16 Příspěvků:
4

Odesláno 17 listopad 2015 - 23:54

Zobrazit příspěvekpivo na 17 listopad 2015 - 23:32 řeklo:

Nezavisle javy sa "zozavislia", ak ide o seriu vysledkov.

Ak sa pytam na P dalsieho vysledku, ide o nezavisle javy. Ak sa pytam na seriu vysledkov, tak nezavisle javy sa stavaju zavislymi. Ak sa spytam takto: ak mi v prvom hode padla 6, aka je P, ze znova padne 6, tak vysledok je 1/6. Ak sa pytam, aka je P, ze mi v prvom hode padne 6 a ZAROVEN v druhom padne 6, tak moznych vysledkov je 36. Zmenou otazky (pytam sa na pravdepodobnost SERIE vysledkov, nie na P (dalsieho) vysledku) sa meni charakter z nezavislych na zavisle. Tzn. v 1. hode mi MUSI padnut 6 a zaroven v 2. hode mi MUSI padnut 6. Alebo inak: co z toho, ak mi v 2. hode padne 6, ak mi v 1. nepadne 6?

V takom pripade moj uspech zavisi od oboch uspesnych hodov. Ide o pravdepodobnost serie vysledkov (teda sa nezavisle sa stavaju zavislymi).

Ano, beriem priopmienku o nezavislosti javov a castej chybe (ak minule remizovali, teraz nezremizuju a podobne omyly) - pokial nezavisle javy nie su "zozavislene". Teda pokial sa nepytam na P serie vysledkov.

Bohužel s Vámi nemohu souhlasit. Pokud mi šestka nepadne v prvním hodu po druhé už neházím, protože varianta 2 šestek se v tomto případě již po prvním hodu rovná 0.
Pokud si uděláte statistiku aspoň 1000 zápasů s kursem 1,6 zjistíte, že přibližně 60 % z nich skončilo výhrou a cca 40 % prohrou. A otázka zněla jakou mám po druhé, po třetí adt šanci  že to nevyjde. V této situaci je šance pořád stejná 60:40, protože jak je uvedeno v otázce je další sázka uzavřena po té co předešlá skončila.

#19 pivo

pivo

Pokročilý Uživatel

• VIP člen
  • PipPipPip
  • 1 358 Příspěvků:
391

Odesláno 18 listopad 2015 - 00:09

Zobrazit příspěvekBison na 17 listopad 2015 - 23:09 řeklo:

Nerozumím tomu slovu série, přece jakýkoliv výsledek zápasu x není závislý od výsledku zápasu y.

Ok, dva zapasy, x a y. Hrajme na padne/nepadne gol (aby sme mali len dve moznosti) a nech P golu v jednom zapase je 50% (ide vlastne o hod mincou). Vysledky zapasov su od seba nezavisle. Tu medzi nami ziadny rozpor nie je.

Mozne vysledky:
Zapas X:
1. padne gol (P=50%)
2. Nepadne gol (P=50%)
Zapas Y:
1. padne gol (P=50%)
2. Nepadne gol (P=50%)

Zavislymi sa stanu, ak sa spytam takto: Padne (sucasne) v OBOCH zapasoch gol? (ak ano, tak vtedy nech vyhravam)
Mozne vysledky:
  (zapas X/zapas Y)
1. padne/padne (P=0,5x0,5=0,25) - "vyhravam"
2. padne/nepadne (P=0,5x0,5=0,25) - "prehravam"
3. nepadne/padne (P=0,5x0,5=0,25) - "prehravam"
4. nepadne/nepadne (P=0,5x0,5=0,25) - "prehravam"

Jednotlive zapasy su stale nezavisle, ale moja otazka meni charakter nezavislych javov na INY, ktory je zavisly na vysledkoch OBOCH zapasov. Moj priaznivy vysledok nastane vtedy, ak v oboch zapasoch sucasne padne gol. Ak aspon v jednom gol nepadne (a to su TRI pripady), tak je vysledok nepriaznivy. POcet moznych vysledkov zapasov = 4, pocet priaznivych vysledkov = 1. Pravdepodobnost tejto serie je 25%, teda 1/4.

#20 pivo

pivo

Pokročilý Uživatel

• VIP člen
  • PipPipPip
  • 1 358 Příspěvků:
391

Odesláno 18 listopad 2015 - 00:19

Ci v zapase X padne gol je jav nezavisly na vysledku zapasu Y. Rovnako ako v zapase Y neexistuje zavislost na tom, ci v zapase X padne gol.
Ale ci padne gol v zapase X a zaroven v zapase Y je jav zavisly na vysledku oboch zapasov.

Ci padne v 1. hode panna je jav nezavisly na tom, ci padne panna v hode c. 2. Ci padne v hode 2 panna je jav nezavisly na tom, ci padla v 1. hode panna. Ale ci padne panna v oboch hodoch je jav zavisly na vysledkoch hodov c. 1 a 2.

Podobná témata Sbalit

Téma Fórum Začal Statistiky Info o posledním příspěvku

0 uživatelů si čte toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních