Skočit na obsah


Očekávejte neočekávané


Přijde období, kdy se dostanete do špatné série. Uděláte chyby a občas máte prostě smůlu, nebo alespoň to jako smůla vypadá. Tak či onak, je to série špatných výsledků (a ztrát, které s tím souvisejí) a je třeba zůstat pozitivní při pohledu na trhy. Tehdy je snadné být depresivní, hlavně když jde o velké množství peněz. Můžete se tím zabývat příliš mnoho, což vede k potřebě vydělat zpět prohrané peníze. To vede ke zmatku a strachu ze ztráty ještě více peněz. V tomto článku se podíváme hlavně na strach ze ztráty peněz.

Strach umí u tradera udělat vtipné věci. Zakrývá praktické myšlenkové vzorce. Strach vám poplete hlavu konfliktními zprávami o činnosti na trhu a naruší vaše názory. Pak jen odhadujete leccos a najednou je váš obchodní plán zpochybňován nebo ještě hůře, zapomenut.

Je neuvěřitelné, jaký je rozdíl mezi sebevědomým traderem a traderem se strachem. Sebevědomí tradeři prostě konají bez rozmýšlení a peníze k nim přicházejí s lehkostí. Ti, kteří obchodují v strachu, jsou zavaleni protichůdnými myšlenkami a emocemi.

Jak tomu v první řadě zabránit? Věřím, že je to tím, že trader přijme náhodnost trhů a událostí na kterých obchoduje a rizika s tím spojená. Pak to dělá důsledně den za dnem. Trhy nemohou a nebudou konzistentní, ale způsob jak se na něj díváte, konzistentní může být.

Na trhu se nacházejí stovky a tisíce účastníků. Všichni chtějí kousek z vašeho banku a všichni mají vlastní názory, plány a různé množství peněz. Na trhu jsou velké i malé ryby, ale všichni lidé mají emoce, a proto se nechovají vždy logicky, rozumně a smysluplně.

S uvědoměním si výše uvedeného, klíčem je stanovení si takového pohledu na trh, který přijímá riziko. Trh se nebude chovat vždy tak, jak si vy myslíte, že by se měl. Připravte se na to a ujistěte se, že máte strategii výstupu z trhu pro pozice, které se nevyvíjejí tak, jak byste očekávali.

Nesnažte se mikro-manažovat vaše pozice, je velmi vzácné, že uzavřete dokonalé sázky na nejlepších pozicích, které trh nabídne. Ve stejném čase se nesnažte mít svůj vlastní obraz - nikdy neočekávejte, že trh půjde jen vaší cestou. Jednoduše použijte svou strategii, aniž byste příliš přemýšleli, s myšlením na uzavření pozice v případě dobrého nebo špatného scénáře.

Kdykoli začnete doufat a odhadovat trh, vystavujete se v budoucnu možnosti strachu když dojde k neočekávané situaci. Zjistíte, že je méně pravděpodobné, že se se situací vypořádáte rychle a správně. Může se stát, že zamrznete, budete příliš dlouho držet pozici, možná i navýšíte otevřenou sázku o ještě více peněz a doufáte, že se z toho nějak dostanete. Toto není vzorové chování vítězného obchodníka.

Vítězný trader je chladný, klidný a soustředěný. On nebo ona má zdravý respekt k trhu a k neočekávaným událostem. Pokud se stane něco neočekávaného, reakce má být rychlá a rozhodná.

zdroj: http://www.punt.com/...t_the_unex.html


0 Comments